Lama Rinczen
blog buddyjski
www.lamarinczen.pl
Menu
Najnowsze wpisy
Dlaczego praktyka Dharmy nie przynosi rezultatów?

Oto słowa wybitnego Lamy Khencien Thrangu Rinpoczego – krótkie i proste, a jednak niezwykle wnikliwe trafiające w sedno problemu: Wielu […]

Fundusz odosobnieniony w Grabniku

W naszej drogocennej Linii Praktyk naucza się, że ten kto medytuje i ten, kto mu to umożliwia, osiągają taki sam pożytek i razem osiągnął Przebudzenie. )…) Skoro więc sam nie mam okazji, by poświęcić się medytacji w odosobnieniu, to po prostu cieszę się, że inni mogą to robić i na ile mogę, wspieram ich. (…) ostatnio postanowiłem dodatkowo, że będę przeznaczać część swojej emerytury bezpośrednio na koszty odosobnień medytacyjnych (…) kilkoro przyjaciół postanowiło do mnie dołączyć. Tak powstał pomysł stworzenia „funduszu odosobnieniowego” i poinformowania o nim, aby ci, którzy mają podobne życzenie, także mieli szansę bezpośredniego wspierania praktykujących w Grabniku.

Zrozumienie pustki a praktyka współczucia

Wykład z Poznania. Listopad 2023 rok. Wideo dostępne na YouTube i Spotify

Co wybrać? Praktykę w grupie czy samotnie?

Wykład z Krakowa. Grudzień 2023 rok. Wideo dostępne na YouTube i Spotify

Uwagi o praktyce wadżrajany

Pierwszy z wykładów przeprowadzonych w Krakowie, w październiku 2022 roku, mówi ogólnie miejscu wadżrajany w kontekście ogólnych nauk buddyjskich. Kolejne […]

Siedem gałęzi duchowej praktyki

„Siedem gałęzi duchowej praktyki” znanych jest też często po polsku pod nazwą „Siedmioczęściowa modlitwa”. Praktyka ta stanowi niezwykle szybką i […]

O praktyce uważności

Cykl ośmiu wykładów przeprowadzonych w czasie weekendowego seminarium w Centrum Buddyjskim w Grabniku w dniach 14-15 stycznia 2023 roku.

Nauki o bardo

Cykl video-wykładów o procesie umierania i bardo po śmierci

Sutra skruchy – treść i omówienie

Tę niezwykle ważną w tradycji mahajany sutrę omówiłem podczas seminarium w Grabniku. Poniżej linki do wykładów na YouYube oraz na […]

„Najlepszym darem jest Dharma” – Sangje Njenpa Rinpocze

Sangje Njenpa Rinpocze We wszystkich klasztorach Karma Kagju od rana składa się dziś ceremonialne ofiary z herbaty i ryżu, zjada […]

Z Tengą Rinpocze 2004 rok

Jestem jednym z tych szczęśliwców, którym udało się spotkać w życiu szereg najwybitniejszych buddyjskich Nauczycieli. Spośród nich, szczególnie wiele ofiarowali mi Drubłang Sangje Njenpa Rinpocze oraz Kjabdzie Tenga Rinpocze.

Kiedy wspominam czcigodnego Tengę Rinpocze, u którego stóp spędziłem najwięcej czasu i któremu zawdzięczam najwięcej, uświadamiam sobie, że nie da się oddać słowami tego, co Rinpocze przekazał mi swoją obecnością i przykładem swojego życia. Jako ucieleśnienie miłości i mądrości, zawsze nastawiony był wyłącznie na dobro innych. Nawet będąc ciężko chorym czy skrajnie zmęczonym, nigdy nie odmawiał mi żadnych nauk, czy odpowiedzi na pytania.

Wiem, że nie spłacę długu wdzięczności, jaki mam wobec swoich lamów. Pragnę jednak choć trochę okazać swoją wdzięczność, pomagając z kolei swoim przyjaciołom zapoznać się z Naukami, jakie sam posłyszałem. Jednym z narzędzi ma być ten blog.

Skąd pomysł na bloga? Przy okazji prowadzenia wykładów w ramach studiowania klasycznych tekstów buddyjskich, wielokrotnie dzieliłem się w zamkniętej grupie swoimi notatkami, takimi jak definicje określonych terminów buddyjskich, cytaty z Nauk Rinpoczów czy tłumaczenia fragmentów rdzennych tekstów oraz kanonicznych komentarzy.

Razem doszliśmy w końcu do wniosku, że jeśli te zapiski upublicznimy, to skorzysta z tego więcej osób. Oficjalna strona ośrodka www.benchen.org.pl jest już jednak tak bardzo rozbudowana, że trudno dokładać jeszcze wiele krótkich artykułów. Poza tym oficjalna strona reprezentuje klasztor Bencien oraz Związek Buddyjski Bencien Karma Kamtsang. A to zobowiązuje. Stąd wziął się pomysł na prywatną stronę internetową, gdzie można pozwolić sobie, aby nie wszystko było pięknie zredagowane czy udostępniane regularnie i na czas. Po prostu od czasu do czasu będę dokładał nowe elementy.

Jeśli znajdziesz tu dla siebie coś pożytecznego, to cieszę się. Zajrzyj kiedyś ponownie, by sprawdzić, czy pojawiło się coś nowego.

I jeszcze praktyczna uwaga: nie zaczynam od wpisów, które uważam za najważniejsze, tylko od tego co mam gotowe. Więc kolejność tematów jest dość przypadkowa.

Lama Rinczen